Як впливає температура асфальту на гальмівний шлях? Виявляється, дуже істотно! Несподіваними результатами наших випробувань ділиться Сергій Мішин - керівник шинної тест-группи ЗР.

Затіваючи ці випробування, ми і не припускали, скільки для роздумів можуть дати всього декілька гальмувань! Для тесту відібрали відомі шини: Bridgestone Turanza Gr-80, Continental Contiprеmiumcontact 2, KUMHO ecsta XT, Michelin Energy E3a, Nokian HAKKA V, Pirelli Dragon, Toyo Cf1 PROXES. Для порівняння на холодному асфальті використали також зимову нешиповану шину Michelin Х-ice.

Температуру протектора контролюється електронним медичним термометром. Мірилом зчіпних властивостей служив гальмівний шлях на сухому асфальті при різній його температурі, тому тест розтягнувся з липня по листопад. Але, зрозуміло, на одній і тій же ділянці дорогі і з одним і тим же екіпажем - водієм і оператором. Асфальт тут шорсткий, з високим коефіцієнтом зчеплення. Автомобіль «Шкода-Октавія» з ABS. Гальмування - з 100 до 5 км/год, щоб виключити вплив погрішностей в роботі електроніки на малих швидкостях. Звичайно, температурні умови мінялися безпосередньо в ході вимірів, тому ми перераховували отримані результати через показники шин порівняння (так званих референт-шин).

Коректування проводили через два комплекти, наводячи результати до певного значення температури.

 

На жаль, не вдалося «підібрати» погоду з чіткими інтервалами в 10 або 20 градусів, через це температурні крапки на графіках трохи зміщені від круглих значень, проте на закономірність тенденцій це не вплинуло.

РОЗДУМИ НА ФІНІШІ

У загальному випадку гальмівний шлях залежить від зчіпних властивостей шин. При низьких температурах на них впливає хімічний склад гумової суміші протектора. «Замерзаючи», вона погіршує свої зчіпні властивості. Подібний ефект, тільки навпаки, властивий спортивним і високошвидкісним шинам. Тут спеціальні добавки підвищують зчіпні властивості шин при розігріванні на високій швидкості. Пригадаєте формулу 1: до старту їх шини підтримують електрочохлами в гарячому (більш 100°С) стані.

Ось і висновок : із зростанням температури повітря і дороги гальмівний шлях звичайних шин збільшується. Майте це на увазі, відправляючись влітку в теплі країни.

ЗАЛЕЖНІСТЬ ГАЛЬМІВНОГО ШЛЯХУ (м) ВІД ТЕМПЕРАТУРИ АСФАЛЬТУ (°С)

До речі не всі шини змінюють властивості однаково. Одна шина просто не може бути кращою у всьому діапазоні температур. Характерний приклад - «Мішелін» і «Контіненталь»: одна лідирує в жарку погоду, інша - при зниженні температури до +4°С.

Висновок: тести літніх шин не слід проводити при температурі, близькій до +10°С, - різниця показників тут мінімальна.

Наступний цікавий момент: при температурі нижче +7°С зчіпні властивості шин погіршуються. Але не у всіх! До того ж зміни не настільки страшні, щоб при +5°С терміново «перевзуватися». Починаючи з температури +11°С, ми «підключили» до літніх шин зимові Michelin Х-ice. І ось результат - погіршення гальмівних властивостей літніх шин не такий вже страшний: зимова навіть при -5°С має набагато більший гальмівний шлях, не говорячи вже про плюсову температуру. І ніяких суперечностей тут не немає - зимова відіграє своє на льоду і на снігу.

Думаю, наші результати будуть цікаві любителям їздити на зимових шинах влітку - різниця в гальмівних шляхах літніх і зимових шин складає… два корпуси автомобіля! До того ж із зростанням температури від +4°С до +11°С гальмівний шлях зимових шин збільшується на півметра.

Звертаємо увагу на маловідому деталь: зимові шини, насамперед, нешиповані, діляться на дві групи.

Перша - шини середньоєвропейського типу, орієнтовані на «чорні» (асфальтові) дороги. Твердість гуми по Шору 58-65 од.

Друга - скандінавський або нордичний тип шин, створений для «білих» (засніжених і обмерзлих) доріг. Їх твердість менша - 50-55 од.

Як правило, кожен виробник шин має дві різні моделі нешипованих покришок. Наш Michelin Х-ice відноситься до другої групи, а ось Michelin Alpine - з іншої, «твердішої» серії. Він повинен гальмувати на асфальті набагато краще за свого м'якого «родича», але помітно програє йому на снігу і льоду.

Наша наступне завдання - порівняти при різних температурах гальмівні шляхи літніх шин із зимовими, різних типів, зокрема з шпильками.

НА ПАМ'ЯТЬ

При температурі, близькій до нуля (з боку «плюса»), зчіпні властивості літніх шин залишаються досить високими. Якщо восени ви упевнені, що не зустрінете на дорозі лід і сніг, до настання морозів з перевзуванням можна не поспішати. То ж справедливо і для ранньої весни. А температуру +7°С виробники шин вказують із запасом, щоб напевно уникнути зустрічі з ожеледдю.

При заміні літніх шин на зимові пам'ятайте: на чистому асфальті останні завжди гальмують гірше. Як правило, чим краще вони поводяться на снігу і льоду, тим менш чіпкі на асфальті.

 

І ще одна особливість чистого асфальту. На морозі нижче -5°С він, особливо гладкий, вельми підступний: при гальмуванні миттєво «потіє» в плямі контакту, а тонкий шар вологи на морозі тут же перетворюється на крижану кірку. Особливо важко доведеться тоді на літніх шинах. Отже при настанні морозів настійно рекомендуємо змінити шини на зимові, навіть якщо дороги абсолютно чисті від снігу і льоду. На дорогах з шорстким асфальтом подібний ефект виражений менше.

І нарешті, тепер ми «документально» можемо відповісти на питання: чому одна і та ж шина в різних тестах деколи показує різні результати. Як бачимо, вони залежать не тільки від характеру покриття, але і від його температури.

Зимові шини на сухому асфальті гальмують істотно гірше літніх, останні при гальмуванні з 100 до 5 км/год відіграють два корпуси автомобіля! Тому навесні не варто затягувати з перевзуванням, а восени не поспішаєте переходити на «зиму».

Не всі літні шини однакові: одні краще гальмують в жару, інші - в прохолодну погоду.

Кращі гальмівні властивості у більшості літніх шин - при температурі, близькій до +10°С.

依恋社区影院_中国熟妇露脸videos_四虎影视永久无码观看_女同免费毛片在线播放